Anna Kwiatkowska
magister fizjoterapii
Anna Kwiatkowska
magister fizjoterapii
Jestem absolwentką studiów magisterskich z fizjoterapii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Wiedzę z zakresu fizjoterapii ginekologicznej i urologicznej zdobyłam na kursach realizowanych przez renomowaną, francuską szkołę fizjoterapii dna miednicy – EIRPP. Wybór tej konkretnej jednostki edukacyjnej związany jest z faktem, iż w kraju nad Sekwaną fizjoterapia uroginekologiczna jest stosowana z powodzeniem już od 30 lat. Musi ją przejść każda kobieta po porodzie w ramach publicznej służby zdrowia. Zabiegami tego typu objęte są również wszystkie pacjentki przed podjęciem leczenia operacyjnego.
W Polsce problem nietrzymania moczu pozostaje nadal tematem tabu. Podczas wywiadu medycznego kwestia ta poruszana jest dopiero przy uszczegółowieniu pytań specjalisty lub przemilczana przez pacjentkę kompletnie. Duża liczba kobiet cierpiących na tę dolegliwość wychodzi z założenia, że tak po prostu musi być, podczas gdy inne sięgają po rozwiązania farmakologiczne lub operacyjne, często bez zadowalających rezultatów. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt małej liczby terapeutów zajmujących się tego typu zaburzeniami, co przekłada się bezpośrednio na brak ogólnodostępnej informacji i nikłą świadomość wśród społeczeństwa.
W swojej praktyce wykorzystuję nieinwazyjne metody leczenia zgodne ze standardami Międzynarodowej Organizacji Uroginekologicznej (IUGA). Głównym założeniem terapii jest przywrócenie funkcji mięśni i narządów, oraz zmniejszenie dolegliwości w obszarze miednicy. Cały proces obejmuje obszary pracy manualnej, elektrostymulacji, elektromiografii (EMG) oraz treningu indywidualnego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjentki.
Na pierwszym spotkaniu zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad i badanie mające na celu postawienie właściwej diagnozy, oraz dobranie odpowiednich metod leczenia. Bardzo ważne jest dostarczenie na wizytę dotychczasowych badań (jeżeli takie były wykonywane):
Badanie manualne podobnie jak badanie ginekologiczne będzie obejmowało strefę intymną. Jest ono ukierunkowane na ocenę struktury i funkcji dna miednicy. Ze względu na charakter badania, dokładam szczególną uwagę aby wizyta przebiegła w komfortowych i przyjaznych warunkach, z uwzględnieniem indywidualnych preferencji pacjenta. Proszę o założenie wygodnego, niekrępującego stroju.
Czas trwania terapii jest uzależniony od rodzaju i stopnia występujących dysfunkcji.
KLIKNIJ ABY POBRAĆ DZIENNICZEK MIKCJI
Dzienniczek mikcji prowadzimy przez minimum 3 dni. Określamy w nim ile, o której godzinie i jakie płyny wypiliśmy w ciągu dnia – filiżanka 150 ml, szklanka 200 ml, kubek 300 ml, talerz zupy ok. 300-400 ml (kratka „ilość spożytego płynu”). Proszę określić również godzinę i ilość wydalanego moczu za pomocą miarki [do nabycia w aptece] lub innego naczynia (np.słoik). Dane wpisujemy w rubrykę „ilość oddanego moczu”.
Rubrykę „parcie naglące” zaznaczamy w przypadku, gdy parcie na mocz pojawia się nagle i dotarcie na czas do łazienki jest najzwyczajniej bardzo problematyczne. Może być z wyciekiem (zaznaczamy w odpowiedniej rubryce dużą literką „W„) lub bez wycieku (zaznaczamy literami „BW„).
Rubrykę „wyciek moczu” zaznaczamy w przypadku, gdy zjawisko ma charakter niekontrolowany. Proszę zwrócić uwagę w jakich warunkach zdarza się taka sytuacja: czy obecny jest przy tym duży wysiłek fizyczny ( bieganie, skakanie) czy mały (kichanie, kaszel, śmiech), lub czy przypadłości nie towarzyszy żadna forma z wyżej wymienionych. Te informacje również postaraj się umieścić w tabeli.
Proszę pamiętać , żeby zaznaczyć w rubrykach również nocne wycieki i nocne oddawanie moczu, jeżeli takie występuje.
Dzienniczek warto przynieść na pierwsza wizytę.
tel. 697 671 149
a.kwiatkowska@saba-med.pl